Otakar Frič 1.- cestovatel, kazatel, misionář, malíř...

Můj pradědeček Otakar Frič se narodil v Podlesí u Příbrami, v Praze získal středoškolské vzdělání. Začal pracovat jako účetní v chemickém závodě v Hleďsebi V Praze prožil v Reformované církvi své „duchovní obrácení“. Byl získán Jindřichem Novotným pro zásady baptismu a ten ho také roku 1903 pokřtil

Roku 1907 se O.F. vydává, vyslán německými baptisty, do tajúplné západní Afriky do míst, kde ještě do té doby někteří domorodci neviděli bělocha... Na některých místech zde byl dosud provozován kanibalismus, lidé byli sužování místními kouzelníky, kteří se převlékali za zvěř a vraždili děti vesničanů, aby vzbudili strach... Později se na této misii seznámí s diakonkou misie Herminou Winklerovou, vzali se a měli spolu čtyři děti Otakara (1911), Boženu (1913), Hermínu (1914) a Mbonji (1919). V Kamerunu misijně působil až do roku 1912 jako evangelista a učitel na misijních stanicích v Nyamtangu a okolí a též příležitostně působil jako vládní zmocněnec. Své zážitky a zkušenosti zachytil v poutavých reportážích. S Afrikou se rozloučil hromadným křtem 68 lidí včetně náčelníka kmene a osmiletého chlapce. Vzhledem k napjaté situaci kolem 1. světové války se později už nemohl na misii vrátit a tak sloužil jako kazatel v brněnském baptistickém sboru (1914–1922). Zde s manželkou založili československou diakonii „Tabita“, která se v poválečné nouzi starala o žebráky. Po třech letech služby v Turnově a Bělé pod Bezdězem se vrátil do Brna, kde se stal kazatelem baptistického sboru v Husovicích (1926–1951). Zemřel v 76 letech u svého syna v Mor. Budějovicích.

Krátce od pradědy až ke mně...:

Na své misii pradědeček Otakar (1.) potkal svou budoucí manželku Hermínu, která pocházela z Německa. Po svatbě se jim narodil prvorozený syn Otakar (2.) - můj děda (uznávaný fotograf, který měl ateliér v M. Budějovicích)Děda si vzal Zdenu Kremličkovou a měli 3 syny: Otakar (3.) můj otec (zakladatel Optiky Frič, od r. 1961 v M. Budějovicích začíná působit jako oční optik a dodnes firma úspěšně působí), Zdeněk (také oční optik, v Třešti) a Miroslav (který ve svých 7 letech zemřel). Otakar 3. - můj táta, se oženil se Zdeňkou Kahleovou a mají také 3 syny: Martin, Jaromír (já) a Otakar 4.

Já mám v současné době 4 děti... :-)